CITĀDĀKA LASĀMVIELA PAR VIENRADZI UN DALASU JEB KAS LĀCĪTIM VĒDERĀ?

Unicorn logo

NBA basketbols Latvijā ir populārāks nekā jebkad iepriekš. Pēc iedzīvotāju skaita mazā Latvija pasaules spēcīgākajā basketbola līgā šosezon ir pārstāvēta ar 3 spēlētājiem, no kuriem īpaši jāizceļ 2,21 metrus garais Dalasas Mavericks spēlētājs Kristaps Porziņģis.

Porziņģis ir atpakaļ! Protams, ka pēc pusotra gada bez basketbola (2018. gada 6. februāris, spēle pret Milvoki – kreisā ceļgala priekšējā krusteniskā saite) daudziem basketbola faniem rodas jautājumi:

 • Vai mēs redzēsim veco labo KP spēlējot savu labāko basketbolu pēc smagas ceļgala traumas?
 • Kā KP iejutīsies jaunajā komandā? Kāda saikne laukumā izveidosies ar slovēni Dončiču?

Pusotrs gads bez basketbola Porziņģa dzīvē ir bijis piedzīvojumiem bagāts. Ja neskaita atkopšanos no traumas un smagu darbu, kas ieguldīts muskuļu masas audzēšanai un basketbola tehnikas slīpēšanai, tad nevar nepieminēt arī:

 • aizmainīšanu no New York Knicks uz Dallas Mavericks;

por krekls deg

 • Vienradža cīņu ar Karostas Fēliksu;

KP vs Karostas felikss

 • Kā arī privātās dzīves “nesmukumus” ar kaimiņieni, kura nakts vidū Vienradža apartamentos visticamāk kopīgi vēlējās padzert tēju un papļāpāt par dzīvi.

Klāt nebiju kaimiņienes vizītes laikā un neredzēju Vienradža kautiņu ar Fēliksu, bet skatoties spēli pret New York Knicks Ņujorkā savām ausīm dzirdēju “KP sucks, KP sucks!”. Šīs blakuslietas un ne īpaši sekmīgais sezonas starts priekš KP… Tas ir psiholoģiski grūti.

Mēs nevaram šobrīd prasīt labāko un stabilāko sniegumu no Latvijas labākā basketbolista, bet ar optimismu varam raudzīties nākotnē, jo viņš ir pārāk talantīgs un īpašs spēlētājs, lai pat pēc šīs smagās traumas dēļ paliktu par NBA viduvējību.

Kā piemēru varam minēt Hayward (Boston Celtics), kurš pēc ļoti smagas traumas tikai savā 2. gadā pēc atgriešanās sācis rādīt komandas vislabāk apmaksātā spēlētāja cienīgu sniegumu, lai gan rokas lūzuma dēļ viņš nespēlē arī šobrīd.

Pēc neliela ievada ķeramies klāt Dallas Mavericks un Porziņģa spēļu analīzei. Lai informācija būtu pamatota un balstīta uz reāliem faktiem nevis uz emocionāliem spriedumiem es noskatījos 3 Teksasas komandas spēles “izejot cauri” katram Rika Kārlaila vadītās komandas uzbrukumam (protams arī ikdienā skatos Mavs spēles):

 • KP rezultatīvākā sezonas spēle pret Portlendu (32 punkti);
 • KP mazrezultatīvākā sezonas spēle pret Bostonu (4 punkti);
 • KP psiholoģiski grūtākā spēle Ņujorkā pret Knicks.

Paskatīsimies, kas lācītim vēderā jeb dosimies basketbola statistikas un taktikas pasaulē.

KĀ SPĒLĒ DALASAS MAVERICKS?

Dallas Mavs stati

Dalasa ir komanda ar labāko uzbrukumu NBA (īpaši jāizceļ pēdējās 3 spēles +48 (iekavās gūtie punkti 142), +42 (143), +14 (137)), daudz met trīspunktniekus, bet salīdznoši maz iet uz grozu, lai gan to dara ļoti efektīvi. Maz kļūdās un dominē pie groziem (atlēcošās bumbas). Rika Kārlaila komanda spēlē vidēji-lēnu basketbolu. Dončiča kontrolē komandas uzbrukumu un to sezonas sākumā to dara ļoti labi!

Interesanti, ka abi komandas līderi un nākotnes spēlētāji – Dončičs (20) un Porziņģis (24) – ir attiecīgi 1. un 3. jaunākie spēlētāji komandā, bet pati Teksasas komanda ir starp līgas vecākajām komandām.

Pat neskatoties uz to, ka KP tikai ieskrienās, Dalasa ir 7. vietā NBA pēc komandas divu rezultatīvāko spēlētāju kopā gūtajiem punktiem vidēji spēlē.

NBA rezultativakie duos

Aizsardzībā Dalasas komanda spēlē viduvēji un bieži spēles vien spēles beigās komandai neizdodas parādīt saturīgāko sniegumu uzbrukumā.

Kopā ar Miami Heat, Phoenix Suns viens no lielākajiem NBA sezonas pārsteigumiem šobrīd, lai gan mani personīgi Mavericks labā spēle tik ļoti nepārsteidz.

KRISTAPS PORZIŅĢIS. STATISTIKA, FAKTI, LOMA KOMANDĀ.

Latvijas basketbola faniem vajadzētu pašiem sev atbildēt uz jautājumu – vai mēs gribam redzēt KP krājot statistiku un neiekļūt play-off (Knicks) vai reāli būt play-off komandas sastāvdaļai (Mavericks), bet izmetot mazāk metienus spēle?

Ja daudzi Dalasas komandas kopējie rādītāji ir NBA TOP 5 līmenī, tad mūsu spēlētāju šobrīd īpaši izcelt var tikai bloķētājos metienos (4. vieta NBA), kā arī atlēcošajās bumbās aizsardzībā, kas gan 2.21m garo spēlētāju nepadara unikālu uz kopējā NBA spēlētāju fona.

Porzingis stati

Kā arī 3-punktnieku precizitātē starp garākajiem NBA spēlētājiem…

7 pedas 3punktinieki

METIENU PRECIZITĀTE.

Fakts. Porziņģim sezonas sākumā metieni nekrīt grozā. Labā lieta ir tas, ka NBA sezona ir maratons nevis sprints un KP ir pietiekami daudz laika uzlabot savu precizitāti un atrast un aprast ar savu lomu komandā. Protams, labākajiem spēlētājiem metienu precizitāte bieži nebūs starp augstākajām, jo tieši viņi met arī uzbrukuma pēdējo sekunžu un citus grūtus metienus, kas ietekmē precizitāti.

KP % per game

Kā redzams attēlā zemāk latviešu spēlētājs groza tuvumā uzbrūk ļoti efektīvi, kā arī 3-punktu metienu no laukuma vidus tiek realizēti ar salīdzinoši augstu precizitāti. (Tumši zaļš – ļoti augsta precizitāte, gaiši zaļš – zemāka precizitāte). Pustālie metieni un metienu no soda laukuma šobrīd ir viņa ahileja papēdis.

Metienu precizitāte

Ja izmesto 3-punktu metienu skaits no laukuma vidus ir loģisks (jo precizitāte ir pieklājīga), tad neloģiski šķiet tas, ka metieni groza tuvumā (restricted area) sastāda tikai 18.5% (attēls zemāk) no visiem 2.21m garā spēlētāja metieniem, turklāt tie tiek realizēti ar visaugstāko precizitāti – 75.6%.

Protams, neviens jau 2.21m spēlētāju tāpat vien groza tuvumā nelaidīs, bet arī komandas taktiskā zīmējums vairāk ir tendēts uz Dončiča pick-and-roll un KP “pop” (pēc aizsega veidošanas nevis doties uz grozu, bet aiz 3-punktu līnijas). Turklāt Porziņģis pēc basketball-reference.com informācijas 85% laika spēlē 4. numura pozīcijā un tikai 15% 5. numura pozīcijā.

Trīspunktu metieni no stūra tiek izpildīti ļoti retos gadījumos.

KP metienu daudzums

KĀ PORZIŅĢIS GŪST PUNKTUS?

OFF-BALL SCREENS. Komandas biedri izkārto metienus ar blokiem prom no bumbas.
Ļoti bieži tie ir DOWNSCREEN.

OFF BALL screens

DRIVE-KICK. Spēlētājs ar bumbu dodās uz grozu, piesaista aizsargus un piespēlē Porziņģim + tālāka bumbas kustība (extra pass), ja vajadzīgs.

DRIVEkick + Extra pass

1 PRET 1. Pēc bumbas saņemšanas pretinieks tiek apspēlēts 1 pret 1.

KP 1vs1

PICK-AND-POP. Pret “ICE” vai “FLAT” aizsardzību bieži vien neveidojot aizsegu uzreiz POP aiz trīspunktu līnijas. Reizēm Porziņģis neuzliek kārtīgu bloku, bet “pop” vai “slip”, lai gan man personīgi liekas, ka reizēm kārtīgs bloks būtu vērtīgāka opcija.

ICE or FLAT PNR

POST UP. Iespēle postā, spēle 1vs1 ar muguru pret grozu. Spēles elements, kas šobrīd buksē…

POST UP KP

VEIDI KĀ ŠOSEZON PORZIŅĢIS GŪST PUNKTUS VISLABĀK.

Thumbup

PUT-BACK DUNK or LAY-UP vai jebkurš metiens groza tuvumā pēc izcīnītas atlēcošās bumbas.

Putback or offensive rebound

CUT TO THE BASKET. Izrāviens uz grozu, visbiežāk situācijās, kad Luka vai kāds no citiem spēlētājiem saasina situāciju piesaistot aizsargu uzmanību un pēdējā brīdī piespēlējot KP , kurš raujās uz grozu izmantojot pretinieka kļūdu aizsardzībā.

Cut to basket

PICK-AND-ROLL. Īpaši efektīvs ir dinamisks (kad pirms pirms aizsega uzlikšanas spēlētājam ir bijusi kustība/veidots cits aizsegs. Piemēram, hand-off + pick-and-roll)  pick-and-rolls salīdzinot ar statisku pick-and-roll versiju.

Pick-and-Roll KP dinamisks

Hand-off + pick-and-roll.

Dinamisks pick-and-rolls

 

TRANSITION. Vienradzis ir ļoti efektīvs pārējā no aizsardzības uzbrukumā. Vai tas ir:

 • Ball reversal (#1). Bumbas kustība. Ļoti bieži KP vai Kleber vai jebkurš spēlētājs, kurš spēlē 4. vai 5. numura pozīcijā apstājās aiz trīspunktu līnijas pretīm grozam.
 • Rim to rim (#2) (garie spēlētāji ir ļoti efektīvi, ja spēj noskriet pretinieku garos spēlētājus un ieņemt vietu soda laukumā pirms pretinieku aizsardzības ir nostājusies);
 • Drag screen (#3) (aizsegs uz bumbu pārejā) + roll.

Transition options

Pie pašreizējās situācijas labākās opcijas uzbrukumā priekš Porziņģa ir iet pēc uzbrukuma bumbām, put-back dunkiem, meklēt situācijas pārējā no aizsardzības uzbrukuma, soda metieni, kā arī nesasteigti trīspunktu metieni.

Diemžēl šobrīd 1 pret 1 spēle gan postā, gan no perimetra nav līmenī… Pazuduši pustālie metieni pret vairogu. Bet es nešaubos, ka tas viss atgriezīsies sezonas gaitā.

Ir jāatrod risinājumi kā iesaistīt Max Player (spēlētāju ar maksimālo līgumu), bet tajā pašā laikā komanda spēlē labāk nekā cerēts un ir lietas, kas strādā ļoti labi arī neko nemainot.

Varbūt lieta, ko gribētos redzēt vairāk no Mavericks treneru kolektīva attiecībā uz uzbrukuma stratēģiju liepājnieka gadījumā ir šāda tipa uzbrukuma sadarbības kā šī sadarbība uz Bobanu Marjanoviču groza apakšā pēc minūtes pārtraukuma :

Boban play 1

Boban play 2

PORZIŅĢA UN DONČIČA KOEKSISTENCE. VAI KP IR PELNĪJIS VAIRĀK PIESPĒĻU NO SAVA KOMANDAS BIEDRA?

Komanda spēlē labāk kā cerēts, Dončičs stāda rekordus un vidēji spēlē savāc triple-double un pēc daudzu NBA fanu domām tieši viņš līdz šim ir šīs sezonas MVP. Protams, sasteigti metieni, reizēm ne tie labākie lēmumi atbildīgākajos brīžos, bet neviens nav perfekts un slovēnim ir tikai 20 gadu.

LUKA MVP

Es pat teiktu, ka Luka ir “baltā Hardena versija” ar kuru patīkamāk spēlēt kopā. Abi daudz un ar labu precizitāti izpilda step-back 3-punktniekus, abi daudz kontrolē bumbu. Tikpat labi slovēni varētu salīdzināt ar Lebronu, kurš pēc spēles ar smaidu Lukam teica: “You’re a one bad m***** f******”.

Jā, Dončičs ir šobrīd labākais Dalasas spēlētājs bez šaubām un ir sāpinājis Latvijas izlases līdzjutējus iepriekš, bet absurds liekās vairāku basketbola fanu viedoklis, ka KP nevar iespēlēties un atrast spēles ritmu tādēļ, ka Luka kontrolē bumbu gandrīz lielāko uzbrukuma laiku. Atgādināšu, ka Dalasai uz doto brīdi ir labākais uzbrukums visā NBA.

Tas man drīzāk atgādina uzvarošas un veiksmīgas jaunatnes līgas komandas vecāku vai vecākus apgalvojumus, ka viņu atvase netiek iespēlēts kā vajag un met pa grozu par maz neskatoties uz to, ka “viss strādā”.

FAKTI.

Pēc 3 Mavericks spēļu uzbrukuma detalizētas analīzes apgalvojums, ka Luka ar savām piespēlēm neatrod Porziņģi ir nepatiess – 40.5% no visām potenciālajām rezultatīvajām un rezultatīvajām piespēlēm bija Porziņģim, kas ir pat ļoti augsts rādītājs pie esošās situācijas.

Dončic assisti

Interesanti, ka laukumā neesot Porziņģim biežāk kā katru trešo reizi (36%) potenciāli rezultatīvā vai rezultatīvā piespēle ir spēlētājam kādā no laukuma stūriem.

Arī Porziņģim esot laukumā reizēs, kad Luka (tāpat kā lielākā daļa spēlētāju) dodas caurgājienā (pat neņemot vērā viņā lielisko laukuma pārredzēšanu) viņš izvēlēsies “ērtāko” piespēli, kas tajā brīdī iespējama un bieži tā ir kādam no perimetra spēlētājiem stūrī. Porziņģis bieži vien stāv uz 45, kas ne vienmēr rada “ērtāko” piespēles leņķi un ne jau tāpēc, ka Luka neredz “mūsējo”.

Nebūtu prātīgi spēlētāju ar augumu 2.21m un max līgumu ielikt stūrī, kur viņš varētu stāvēt un gaidīt iespējas no 3-punktu līnijas. Porziņģis procentuālais izmestais metienu skaits no katra no stūriem ir zem 1% no visiem metieniem no spēles.

LUKA DRIVE PASS

vlcsnap-2019-11-26-20h06m26s840

Piespēle komandas biedram uz stūri bieži ir ērtākā piespēle pēc dribla groza virzienā ne tikai Dončičam.

Doncic piespele uz sturi

PICK-AND-ROLL AIZSARDZĪBA. PRETINIEKI MAINĀS PIE AIZSEGIEM.

Divas stratēģijas, ja maiņas ir nevienlīdzīgas.

#1 = atstāt “mazo” pret “garo” perimetrā 1 pret 1

vai

#2 = iespēlēt “garajam” postā pret “mazo”.

ATBILDE. Dalasas Mavericks gadījumā atbilde ir pavisam vienkārša. Nedot postā KP vai kādam no citiem garajiem, bet atstāt Dončiču (vai arī Hardaway) 1 pret 1 pret bieži vien garāku un lēnāku spēlētāju.

Dallas Mavs decision par iespēli postā

Mēs esam redzējuši liepājnieku ar muguru pret grozu spēlējot arī ļoti labi NBA karjeras laikā, bet vienmēr problēmas postā problēmas sagādājuši augumā mazāki, bet fiziski spēcīgāki un smagāki spēlētāji kā Smart (Boston Celtics) un PJ Tucker (Houston Rockets).

DALASAS TORŅI

KP Marjanovič

Mēs esam liecinieki unikālai situācijai, kad vienā komandā kopā spēlē abi NBA garākie spēlētāji – KP (2.21m) un Marjanovičs (2.24m), ja mēs ņemam vērā reāli spēlējošos spēlētājus (Bostonas Celtics spēlētājs Tacko Fall ar augumu 2.29m pārsvarā spēlē G-līgā Maine Red Claws sastāvā).

Bobam + KP

Dalasas Torņi gan nav garākais duets NBA vēsturē, kas vienlaicīgi spēlējuši laukumā. 1988.-89. gada sezonā Golden State Warriors treneris Don Nelson dažreiz mēdza laukumā sūtīt Ralph Sampson (2.24m) + Manute Bol (2.31m).

Kādas ir Dalasas komandas sekmes abiem torņiem vienlaicīgi esot laukumā?

Lai gan vienlaicīgi laukumā pavadītas tikai 10 minūtes, šajā laika periodā Dalasas spēle vērtējama ar + zīmi. Komanda iemetusi par 5 (+/- +5) punktiem vairāk kā pretinieki (33:28).

Uzbrukumā savāktas 50% no iespējamām atlēcošājām bumbām (NBA labākā komanda šajā rādītājā ir New York Knicks – 26.1%), komanda metusi ar 61.9% (NBA labākā komanda šajā rādītājā Miami Heat – 48.1%)  precizitāti no spēles,bet pretinieki uzbrukuši tikai ar 40% precizitāti (neviena komanda vidēji nemet ar tik zemu precizitāti).

Vienīgā problēma ir tas, ka pretinieki izpilda ļoti daudz soda metienus abiem līgas garākajiem spēlētājiem esot laukumā vienlaicīgi.

Jebkurā gadījumā, varbūt ir vērts paeksperimentēt vairāk sūtot abus torņus laukumā reizē?

Statistikas rādītāji  (25.11.2019)

Paldies par izturību lasītājiem, veiksmi Porziņģim un Dalasai, kā arī Latvijas basketbolam kopumā! 

Kristians@abouthegame.com

 

 

Author: abouthegame

Basketball coaching/sports data

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s